No to Git!


Git logoKażdy kto tworzy kod w dowolnym języku na pewno spotkał się z systemem kontroli wersji, czy to TFS, Git, Hg czy SVN. Jeżeli nie to czas nadrobić zaległości, ponieważ każdy kto planuje pracować nad kodem i tak się z nim zetknie.

Co to jest VCS?

Gwoli wyjaśnienia. System kontroli wersji (VCS) powstał jako ewolucja systemu łatek jaki istniał wcześniej. Umożliwia on współpracę wielu programistów nad jednym projektem. Główna wersja kodu przechowywana jest na serwerze, natomiast klienci, czyli osoby tworzące kod wysyłają i pobierają uaktualnienia. Systemy kontroli wersji dzielą się na 2 rodzaje: scentralizowane i rozproszone. Te pierwsze opierają się na zasadzie, że istnieje tylko jedno i dokładnie jedno repozytorium, można nazwać to też serwerem, gdzie znajduje się kod aplikacji nad którą toczą się prace. Filozofia drugiego natomiast temu przeczy. Każdy posiada własne repozytorium na komputerze lokalnym do którego wysyła uaktualnienia. Wymiana kodu z serwerem do którego inni mają dostęp polega na przesyłaniu zmian z naszego lokalnego repozytorium.

Po co mi to?

Właśnie, po co? Systemy kontroli wersji nie tylko służą do przechowywania danych, ale też do śledzenia zmian i prowadzenia ich historii. Wykorzystanie systemu kontroli wersji może wydawać się nieprzydatne tworząc programy na studiach czy tworząc własne skrypty/programy z prostego powodu, kod tworzymy zazwyczaj sami i wiemy co napisaliśmy. Schody zaczynają się w momencie rozpoczęcia pierwszego projektu posiadającego 2+ developerów. W takiej sytuacji trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań: gdzie będzie przechowywana bazowa wersja programu, w jaki sposób będzie ona aktualizowana o kolejne funkcjonalności, jak autorzy zmian będą weryfikowani, kto będzie miał dostęp do kodu źródłowego i jeszcze kilka innych.

Ale jak?

Jednym z popularnych systemów jest Git. Zaprojektował i stworzył go Linus Torvalds na potrzeby zarządzania źródłami jądra Linuksa. Opiera się on na modelu rozproszonym. Jest on bardzo popularny wśród projektów Open Source jak i o zamkniętych źródłach. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie projektu Git, korzystają z niego nawet takie firmy jak Google, Microsoft, Twitter czy Facebook. Można z tego wyciągnąć wniosek, że jest to system w pełni dojrzały i warto zwrócić na niego uwagę. Pliki instalacyjne można znaleźć na stronie domowej . Po instalacji aplikacji za pomocą prostego polecenia

git init

utworzymy lokalne repozytorium, które jest już w pełni funkcjonalne i gotowe do pracy. Tworzony jest jedynie katalog .git w którym przechowywane są informacje o repozytorium z aktualnego katalogu.

  Hub co jest Git.

Przychodzi taki moment, że chcemy podzielić się naszym tworem lub zacząć współpracę z kolegą/koleżanką przy tworzeniu kodu. Jednym z rozwiązań jest posiadanie własnego serwera z zainstalowanym programem do obsługi repozytorium. Innym zaś wykorzystanie serwisów udostępniających taką funkcjonalność wraz z kilkoma innymi jako gratis. Jednym z nich jest github. Za jego pomocą możemy współpracować z innymi developerami. Darmowe konto umożliwia zarządzanie dowolną ilością projektów. Musimy jednak liczyć się z tym, że każdy będzie mógł uzyskać dostęp do naszego kodu. Dla małych zespołów (do 5 osób) alternatywą może być bitbucket pozwalający na darmową współpracę z 4 innymi osobami bez konieczności dzielenia się kodem z resztą świata. Projekty posiadające jedynie właściciela jako osobę posiadającą do nich dostęp są nieograniczone ilościowo.

Reklamy

One thought on “No to Git!

  1. Pingback: Gitku skonfiguruj się … | Na Wypasie !!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s