Zmiany w Skype


Najpopularniejszy komunikator VoIP przechodzi zmiany. Można powiedzieć, że duże ponieważ dotychczasowe rozwiązanie koordynujące połączenia oparte na sieci rozproszonej zostało wyłączone. Zamiast niej Microsoft uruchomił grupę dedykowanych super-węzłów przeznaczonych do ustanawiania rozmów między użytkownikami.

W ciągu ostatniego roku Skype zanotował 37% wzrost ilości nowych użytkowników. Łącznie w godzinach szczytu podłączonych jest 41 milionów instancji programu jednocześnie z czego coraz większa ilość to wersje dla urządzeń mobilnych. Niedawna aktualizacja topologii sieci za zapobiec problemom w nawiązywaniu rozmów jakie można było zauważyć pod koniec 2010 roku.

Do tej pory super-węzłem mogło zostać dowolne urządzenie z zainstalowanym komunikatorem, które spełniało wymogi obliczeniowe oraz jakości połączenia z internetem. Obecnie Microsoft stworzył 10tyś. maszyn przeznaczonych specjalnie do tego celu znajdujących się w centrach danych. Wynikiem tego jest fakt, że żaden klient Skype nie ma już możliwości pełnienia tej funkcji. Nowe rozwiązanie sprawia, że każdy taki super-węzeł jest w stanie obsłużyć teoretycznie do 10000 połączeń. Jako porównanie mogę dodać, że w starym rozwiązaniu jeden super-węzeł mógł połączyć do 800 użytkowników.

Ciekawostką jest tez informacja, że obecne serwery nie pracują pod kontrolą systemy Windows Serwer jak można było przypuszczać. Gigant z Redmond zdecydował się się na wykorzystanie do tego celu systemu Linux wraz ze zborem łatek bezpieczeństwa grsecurity. Podobno maszyny zabezpieczone w ten sposób nie zostały jeszcze złamane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s