Gitku skonfiguruj się …


O systemie kontroli wersji Git pisałem już wcześniej. Powstało co najmniej kilka aplikacji klienckich do jego obsługi. Ja wykorzystuję graficzną nakładkę Git Extensions. Zamierzam pokazać jak skonfigurować to ustrojstwo by działało i kooperowało z GitHub jak i BitBucket.

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest pobranie i zainstalowanie samego klienta Git. Pobrać go możesz z tej strony. Instalacja domyślna jest wystarczająca. Instalator zada Ci kilka pytań. Między innymi folder w którym ma być zainstalowany program. W większości przypadków wybieram

E:\bin\

Pierwsze z pytań to sposób korzystania z Git’a. Uważam, że najlepszym wyborem jest pozwolenie na modyfikację zmiennej PATH, by móc używać Git’a z systemowej linii poleceń.

Następne pytanie to sposób traktowania znaków końca linii w plikach tekstowych. Zalecam wybranie automatycznej konwersja znaków CRLF – LF przez Git’a.

Po kliknięciu Next poczekaj aż instalator przekopiuje wszystkie wymagane pliki. Kolejnym krokiem jest pobranie samego Git Extensions ze strony domowej projektu. Oraz oczywiście instalacja. Ważną rzeczą podczas tego procesu jest zaznaczenie automatycznego zainstalowania narzędzia KDiff, które służy do rozwiązywania konfliktów między plikami. Możesz zrezygnować z tej opcji jeśli posiadasz już takie narzędzie zainstalowane.

Jeżeli chcesz zintegrować Git Extensions z Visual Studio, to przy wyborze elementów dodatkowych należy wybrać odpowiedni plugin do instalacji.

Przy pytaniu o klienta SSH wybierz PuTTY ponieważ lepiej współpracuje z Windowsem. Po zakończonej instalacji możesz uruchomić Git Extensions i go skonfigurować poprzez rozwiązanie problemów uniemożliwiających/utrudniających pracę z programem.

Pozostał już tylko  problem z konfiguracją KDiff, co rozwiązuje się poprzez kliknięcie na czerwony prostokąt i potwierdzenie OK. Następnie wygeneruj klucze SSH. Zacznij od utworzenia folderu

.ssh

w katalogu domowym. W moim przypadku będzie to

C:\Users\Jacek

Następnie uruchom generator kluczy dołączony do programu PuTTY i wygeneruj nową parę kluczy.

Oba klucze zapisz w katalogu, który przed chwilą utworzyłeś pod takimi nazwami abyś w łatwy sposób je rozróżnił np

public

dla klucza publicznego i

private

dla klucza prywatnego. Klucz prywatny powinien mieć standardowe rozszerzenie .ppk jakie PuTTY dodaje. Dodatkowo możesz już skopiować ciąg znaków, który jest Twoim kluczem publicznym (nie pomyl z fingerprint). Będziesz go wysyłać do serwerów z repozytorium Git, z którymi będziesz łączyć się przez SSH, np BitBucket lub GitHub.

Następnie utwórz na danym serwerze repozytorium Git. Kolejnym krokiem jest skopiowanie adresu w formacie ssh. W moim przypadku jest to:

git@bitbucket.org:vircung/jacek-tutorial.git

Zainicjalizuj lokalne repozytorium za pomocą Git Extensions w wybranym przez siebie folderze.

Dodaj dowolny plik do repozytorium. Ja dodałem README. Teraz należy zrobić commit oraz wysłać zmiany do zdalnego repo, którego adres przed chwilą skopiowałeś. dzięki przyciskowi/komendzie push.

Nie należy zapomnieć o treści wiadomości zawartej w commicie. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami powinieneś mieć w pełni skonfigurowane środowisko do pracy z Git’em na którym możesz pracować.

Jeśli współpracujesz z innymi osobami nad jednym zdalnym repozytorium pamiętaj aby przed wysłaniem zmian na serwer pobrać najnowsze zmiany. Służy do tego komenda/przycisk pull.

Reklamy

3 thoughts on “Gitku skonfiguruj się …

  1. Pingback: Visual Studio i GitExtensions | Na Wypasie !!

  2. Pingback: Git, bottom-up | Na Wypasie !!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s