LD czyli GameDev w 48h


Tego że gry Indie były, są i będą chyba nikomu mówić nie trzeba. Niezależnych twórców gier jest cała masa i mają głowy pełne pomysłów. Nie tak dawno temu pisałem o 7DPFS, czyli tworzeniu gry w 7 dni. To nie jest jedyny taki konkurs.

Tak, takich event’ów jest znacznie więcej. Dzisiaj chciałbym przedstawić Ludum Dare, czyli 48 godzinny sprint, jeżeli mogę to tak nazwać. Jest to impreza organizowana co 4 miesiące, w której wystartować może każdy. Ktoś może się spytać, co można wygrać. Odpowiedź nie każdego może satysfakcjonować. W LD nie ma materialnych nagród, nagrodą jest doświadczenie, sam udział w konkursie, ludzie, którzy zagrają w Twoją grę oraz zabawa.

Czarny koń 🙂

Kto wie kto to Marcus Presson? Albo może ktoś zna Notch’a? Bo Minecrafta to chyba zna każdy 😛 Otóż właśnie Notch też czasami bierze udział w takich zawodach. I nawet dzieli się ze wszystkimi swoim czasem spędzonym przy LD. Podczas pewnych poprzednich zawodów, a dokładnie LD22, stworzył Minecrafta w wersji mini, czyli Minicraft 🙂 Szczerze powiedziawszy nie szukałem czy można jeszcze gdzieś znaleźć go w sieci, ale jeżeli ktoś znajdzie, wie gdzie jest to chętnie zamieszczę do niego link 🙂 Otóż wtedy właśnie Notch udokumentował swoją całą pracę nad grą w postaci Live Streamu na twitch.tv. Były tego 3 „wpisy” i jeżeli ktoś jest zainteresowany jak szła mu praca może zajrzeć tu, tu i tu. Powiem, że wygląda to ciekawie.

Moja mała refleksja

Do tworzenia oprogramowania służącego do rozrywki ( 😀 ) wykorzystywane są różne języki i platformy. Jedną z najbardziej przenośnych jest Java. Jak można zauważyć w odnośnikach, samo stworzenie prostej gry 2D.. Nie gra ma już jakiś content, bardziej chodzi mi o aplikację zdolną do wyświetlania prostej grafiki 2D, dalej będę nazywał ją grą 🙂 Stworzenie takiej prostej gry tak na prawdę zajmuje niewiele czasu i linni kodu. Dodatkowo Java oferuje możliwość bardzo szybko zamieszczenie tej gry jako appletu javy uruchamianego w przeglądarce. Java jest obsługiwana praktycznie na każdym urządzeniu. Dlaczego więc na uczelniach, mówię tu o polskich uczelniach, a na pewno o mojej 🙂 Dlaczego więc jest takie ogromne parcie na C++ oraz Buildera ? Hmm, może dostaniemy dodatkowy język później ? Hmm …

One thought on “LD czyli GameDev w 48h

  1. Pingback: GitHub Pages | Na Wypasie !!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s