GitHub Pages


Octocat socialNiektóre projekty zasługują na własną stronę internetową. Będą znajdować się tam informacje o niej, buildy do ściągnięcia, wiki, Bug Tracker. Pewnie większość z was pomyślała już o wykupieniu domeny, serwera www i stworzeniu strony oraz wymienionych serwisów wokół niej. Jest to wyjście i zasługuje na rozważenie go. Istnieją też darmowe rozwiązania. I wcale nie typu darmowy hosting www + subdomena gratis na serwerze znajdującym się gdzieś w Zimbabwe, bo jakiś dzieciak postanowił „otworzyć biznes” i być resellerem firmy powstałej jakiś rok temu. Chociaż nie, poprzednie zdanie jest prawdziwe ale tylko słowa „darmowy hosting www + subdomena gratis”. Zaciekawiłem Cię ? Dobrze 🙂

Free page

Możesz mieć wspomnianą stronę i serwisy całkowicie za darmo. Wystarczy posiadać konto na GitHub i założyć repozytorium, tak jest napisane w dokumentacji. Tak, nie trzeba nic więcej aby mieć stronę przeznaczoną specjalnie na Twój projekt lub stronę domową. Jeżeli teraz myślisz, że przecież każde repozytorium założone z darmowego konta na GitHub jest publiczne to nie mylisz się. Jak chcesz aby kod pozostał do wglądu jedynie dla Ciebie/Twojego zespołu to od razu Ci powiem, że nie ma wymogu aby go tam zamieszczać.

Trudne początki

To co jest wymagane do stworzenia strony to gałąź nazwana „gh-pages” w repozytorium i już. Daje Ci to dostęp do miejsca na stronę www, która będzie podpięta do tego repozytorium pod adresem http://login.github.com/repo/ gdzie login, to jest Twój login na GitHub, natomiast repo to nazwa repozytorium.

Teraz pozostaje jedynie dodać  samą stronę. Punktem startowym jest plik index.html (nie wiem czy dodanie pliku index.php też działa ale warte jest to sprawdzenia). Możesz również wykorzystać jeden z szablonów, które są oferowane przez generator dostarczony przez GitHub.

I w sumie to wszystko w temacie 🙂 Po wysłaniu zmian do repozytorium strona powinna odświeżyć się w przeciągu 10 minut.

Dodatkowe pierdoły

Chcesz udostępnić kolejne buildy projektu? Rozwiązanie, które mi przyszło do głowy  to stworzenie nowej, oddzielnej gałęzi i wysyłaniu tam już zbudowanego projektu. O ile nie zajmuje on zbyt dożo miejsca jak np 2GB 😛 Chociaż nie wydaje mi się aby było na to ograniczenie. Przyznam się, że tego nie testowałem.

Istnieje możliwość pobrania najaktualniejszej wersji danej gałęzi. Zapewne każdy zdążył zauważyć przycisk nazwany „Zip” tuż koło „Clone in Windows” 🙂 Warto wspomnieć, że odnośnik tego przycisku odsyła do tak zwanego „zipball” (jest to zwykłe archiwum .zip, chociaż często też używa się tarball, który jest archiwum formatu .tar.gz jest on popularny w systemach typu GNU/Linux) gałęzi w której aktualnie jesteśmy. No. To już chyba wiesz co można z tym zrobić 😀 Zamienić w odnośnik albo przycisk.

Świeże produkty

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz. Jeżeli zmienisz zakładkę z „Files” na „Commits” możesz rozpocząć subskrypcję kanału Atom/RSS, w którym będą znajdowały się commity z danej gałęzi. Jedyne co zostaje do szczęścia to skrypt, który będzie wyświetlał ten kanał w postaci listy. Coś takiego możesz wygenerować na tej stronie. Można tam wybrać takie opcje jak data wpisu, długość opisu wpisu czy ilość wyświetlanych wpisów. Strona generuje kod HTML, który można wkleić bezpośrednio na stronę. I już, gotowe.

Zatem podsumujmy. GitHub daje : repozytorium, darmową stronę, Wiki, Bug Track, kanał RSS z commitami. Co jeszcze potrzeba? Wg mnie wystarczy dla każdego osobistego/małego/grupowego projektu jak np projekt gry webowej na LudumDare 🙂

Ciao 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s